Виставка “Легенди запорізького спорту”.

6 серпня 2021 р. об 11:00 в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкривається перша виставка в історії нашого музею, яка відображає досягнення запорізького спорту. На цьому тижні завершуються Олімпійські ігри в місті Токіо. Українська збірна представлена 157 спортсменами в 25 видах спорту, 8 з яких наші земляки. Олімпійці гідно представляють Україну на світовій спортивній арені. Крім того в цьому році виповнюється 100 років від дня народження видатного спортсмена, першого олімпійського чемпіона серед спортсменів Запоріжжя і першого серед борців України – Якова Пункіна. Цим двом подіям і присвячена виставка.

Яків Пункін виборов перше олімпійське золото у 1952 році на Олімпіаді в Хельсінкі. Дворазовий переможець Всесвітніх фестивалів: 1951 р. в Берліні і 1953 р. в Бухаресті, п’ятиразовий чемпіон СРСР. Людина-легенда з важкою, але яскравою долею. На виставці представлені унікальні експонати – цеглина із концтабору в німецькому місті Меппен, де був ув’язнений Яків Пункін під час Другої світової війни, та картина із зображенням в’язня, створена після звільнення, а також особисті речі спортсмена.

На виставці демонструються матеріали про розвиток запорізького спорту в 1920 – 30-і рр. В одній з вітрин експонуються речі борця класичного стилю, чемпіона і призера чемпіонатів СРСР, Європи та світу, першого переможця турніру Івана Піддубного в 1962 р., Заслуженого майстра спорту СРСР Сергія Рибалко.

Справжня легенда запорізького та світового спорту – Леонід Жаботинський, дворазовий абсолютний олімпійський чемпіон з важкої атлетики в суперважкій ваговій категорії (1964, 1968 рр.). За спортивну кар’єру він встановив 19 світових рекордів. На виставці представлені фотографії атлета і особисті речі, у тому числі подарунок американського важковаговика Норберта Шиманскі, а також зліпки стоп та долонь Леоніда Івановича.

Відвідувачі побачать спортивні булави Ольги Родіонової, володарки І Кубка світу з художньої гімнастики, Заслуженого майстра спорту міжнародного класу. О. Родіонова була членом збірної команди СРСР, стала двократним срібним призером чемпіонату світу, призером чемпіонату Європи у 1980-і роки.

Окремі експонати розповідають про розвиток інших видів спорту в Запоріжжі. Зокрема, на виставці представлені: тенісна ракетка та м’ячі Івана Cироватки, майстра доменної печі, Заслуженого металурга України.

Серед ігрових видів спорту в Запоріжжі в усі часи особливо популярним був гандбол. В експозиції представлені фото і нагороди чемпіонів ХХІІ Олімпійських ігор О. Рєзанова і С. Кушнірюка.

Серед інших, яскраві комплекси присвячені видатним спортивним легендам сучасності: плавцеві, першому чемпіонові світу з плавання в незалежній Україні, чотириразовому володарю Кубка світу з плавання в стилі батерфляй, срібному призеру Олімпійських ігор Денису Силантьєву; важкоатлетці-гирьовику, п’ятнадцятиразовій чемпіонці світу, 21-разовій чемпіонці України, Заслуженому майстру спорту України, володарці світових рекордів – Любові Черепасі; чемпіонці світу з фехтування на рапірах, срібній призерці чемпіонату світу володарці Кубка Європи та Кубка націй Тетяні Чернявській.

На виставці представлено близько 150 експонатів: з фондів музею та речі надані спортсменами та їх близькими. Вона розташована у виставковій залі музею за адресою: м. Запоріжжя, вул. Троїцька, буд. 29 і буде доступною для відвідувачів з середи по неділю, з 9:00 до 16:45.