Експозиція “Війна за Незалежність”

22 лютого 2024 року  в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася експозиція «Війна за Незалежність». Вона присвячена важливим віхам боротьби українського народу за ствердження української державності. Ідея нової експозиції та втілення цього проєкту стало можливим завдяки фінансовій підтримці та сприянню ПАТ «Запорізький металургійний комбінат «ЗАПОРІЖСТАЛЬ».

Головна мета експозиції «Війна за Незалежність» – висвітлити події багаторічної війни за збереження територіальної цілісності України, боротьби проти безпрецедентного та зухвалого втручання РФ у внутрішні справи України.

В експозиції відображаються етапи війни починаючи з 2014 року, але основний акцент спрямований на події, що сталися після широкомасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року. На ній представлено більше  200  унікальних експонатів. Це фрагменти озброєння ЗСУ, фото- та відеоматеріали про хід воєнних дій; матеріали про діяльність волонтерів і капеланів та ін. Також  демонструються матеріали наших земляків удостоєних високого звання Героя України: особисті речі бійців, учасників різних боїв російсько-української війни.

За два роки повномасштабної війни наукові співробітники Запорізького обласного краєзнавчого музею доклали всіх зусиль, щоб зібрати артефакти і доповнити вже існуючу колекцію.   Зібрані речі і матеріали 55-ї окремої артилерійської бригади «Запорізька Січ», Національної Гвардії, 37-го окремого мотопіхотного батальйону, полку «Азов», 110-ї окремої бригади територіальної оборони і багатьох інших. Також є цікаві експонати, що розповідають про діяльність капеланів, медиків, волонтерів. Кілька яскравих акцентів у експозиції перенесуть відвідувача у вир подій та створять ефект присутності – це проєкція на карту України з  хроніками боїв та важливих подій періоду 2022 – 2023 рр. На великому подіумі: уламки  від безпілотника Shahed-136, блоку управління ракети ЗРК В-55 С-300, від рашистських ракет «Ураган», «Іскандер», «Град», Х-59, Х-101, якими ворог безперервно атакує Запоріжжя та інші населенні пункти нашої області, залишаючи по собі сліди терористичного «руського миру». Зруйновані будинки, долі та життя наших земляків  висвітлені на макрофото.

Жителі Запоріжжя та області, як і весь український народ, з початком жорстокої повномасштабної війни і загарбання українських територій згуртували свої фізичні, духовні сили й матеріальні можливості для боротьби з російськими окупантами.

Війна триває вже десятий рік, вона ще, на жаль, не завершилася. Експозиція обов’язково буде доповнюватися та оновлюватися новими експонатами, історіями та іменами Героїв.

Нова експозиція «Війна за Незалежність» буде працювати на постійній основі згідно з затвердженим графіком роботи музею.