Про музей

Відділ науково-методичної роботи

Відділ науково-методичної роботи засновано у 1971 році для координації дій музею в його науково-просвітницькій та культурно-масовій роботі. Співробітники відділу організовують і проводять наукові конференції, тематичні вечори, зустрічі з відомими людьми, дні відкритих дверей у музеї. Співпрацюють із засобами масової інформації, методичними об’єднаннями шкіл, вчителями та викладачами, волонтерськими та громадськими організаціями. Надають методичну допомогу районним, міським та громадським музеям, щодо відкриття музею, зберігання експонатів, побудови експозиції, веденні документів. Крім того співробітники науково-методичного відділу проводять оглядові та тематичні екскурсії залами музею, координують виїздні заходи. Проводять музейні заходи, майстер-класи, квести різної тематики, які пов’язані, як з народними традиційними святами так і з державними. Працюють зі студентами, які приходять на практику до музею, знайомлять їх з роботою, структурою музею. Вже декілька років поспіль співробітники відділу виконують функції «Запорізького обласного Туристично-інформаційного центру». Надають консультації, приймають участь у туристичних фестивалях з метою популяризації туристичної привабливості регіону.

Відділ історії краю

Співробітники відділу історії краю вивчають історію від доби каменю до початку ХХ ст. Результати цих досліджень втілені в 12 залах музейної експозиції. Тут представлені артефакти, що потрапили до музею в результаті археологічних розкопок та розвідок, етнографічних експедицій, архівних пошуків та повсякденної роботи з населенням міста. Археологічна експозиція розміщена в 4-х залах. Перший – розкриває найдавнішу історію краю доби каменю. В другому – представлені комплекси різних культур доби міді та бронзи. В третьому – історія кіммерійців та скіфів. Четвертий, найбільший, об’єднав в своєму просторі матеріальні свідчення перебування тут багатьох народів: скіфів, сарматів, черняхівських племен, гунів, печенігів, половців, слов’ян, татар Золотої Орди. В наступному залі висвітлюється історія краю XVI – XVIII ст. Більша частина експозиції присвячена запорозькому козацтву. Козацькі клейноди, холодна та вогнепальна зброя, побутові речі, чудові карти, виконані художником Пилипенком В. П. надають уявлення про героїчне минуле. Шостий і сьомий зали розкривають історію колонізації південноукраїнських земель представниками різних національних та релігійних груп: українцями, росіянами, німцями, болгарами, албанцями, чехами, греками, євреями, менонітами, духоборами, молоканами, старообрядцями. Кожна група в експозиції представлена окремими яскравими комплексами. Історія цих народів подається на тлі історичних подій того часу. Останніми роками співробітники відділу побудували нову експозицію присвячену економічному розвитку краю в другій половині XIX – на початку XX ст. В чотирьох залах за допомогою оригінальних документів, фотографій, знарядь праці, побутових речей, посадових знаків розповідається, які зміни в економіці краю відбулися після скасування кріпацтва, як будівництво залізниці та розвиток пароплавства вплинули на розвиток промисловості та розбудову міст. Вдалою знахідкою стало використання банерів в експозиції. Великий інтерес у відвідувачів викликає оновлений зал з меблевими інтер’єрами, що ніби занурює їх у минуле. Постійно діючі експозиції регулярно поповнюються новими експонатами. Співробітники відділу активно займаються роботою з популяризації історії краю – всі вони є членами Редакційної ради щорічного видання «Музейний вісник» і звичайно ж його постійними авторами.

Відділ новітньої історії

Відділ новітньої історії вивчає події, що мали місце на території сучасної Запорізької області, починаючі з Української весни 1917 р. Співробітники відділу вивчають передумови та перебіг подій, які сталися тоді. Далі робота переходить у площину вивчення історії місцевості у підрадянській Україні, соціалістичних перетворень, голоду, індустріалізації, спротиву. Друга світова, бойові дії та окупація. післявоєнні події. Відлига, стагнація. Економіка, повсякденне життя, побут. Логічний перехід до незалежності і знову економіка, повсякденне життя, побут. Революційні події останніх років, російсько-українська війна. Фахівцями відділу підготовлені та експлуатуються постійно діючі виставки: «Запоріжжя на зламі імперій», «Дніпрогес: підкорення стихії», «Майдан – початок незалежності», «АТО – війна за незалежність. Вивчає події, що мали місце на території сучасної Запорізької області, починаючі з Української весни 1917 р. Співробітники відділу вивчають передумови та перебіг конфлікту.

Відділ природи

Зали відділу природи приваблюють численними експонатами флори і фауни степу, лісу та Азовського моря. Особливої неповторності надають експозиціям високохудожні діорами: «Цілинний степ», «Кам’яні могили», «Коса Обитічна», «Старобердянське лісництво».
Представлені в експозиції експонати відображають тваринний і рослинний світ нашого краю. Тут можна ознайомитися з викопними останками, як морських мешканців, так і з мешканцями безкрайніх степів. Не так давно по сусідству з нами паслися слони, жирафи й носороги. Недивно, що найдавніша знахідка Європи: «Скелет Південного слона» була відкрита на території нашої області. Але не лише викопний, але і сучасний тваринний і рослинний світ захоплює різноманіттям та вишуканістю. Подорож, відділом починається з «Цілинного степу» пролягає через заповідник «Кам’яні могили» і лісними стежками виведе вас до Азовського узбережжя, де ви побачите єдиного морського ссавця морську свиню, а сутінки ймовірно наповняться співом шугайчика та солов’я. У виставковій залі відділу ви завжди можете побачити нові та цікаві виставки, які змінюються протягом року.

Відділ фондів

Відділ фондів музею займається прийняттям, обліком, оформленням, зберіганням експонатів. У музейних сховищах містяться предмети, ретельно зібрані протягом десятиріч поколіннями співробітників, а також подаровані небайдужими до історії і культури рідного краю мешканцями. Колекція музею налічує понад 113 тис. одиниць зберігання основного фонду та 35 тис. науково-допоміжного. Яскраві і рідкісні археологічні знахідки, велика колекція нумізматики, предмети старовини, ікони, зброя, плакати є невичерпною науковою та експозиційною базою музею. Всі відділи тісно взаємодіють з відділом фондів для проведення досліджень, побудови виставок і експозицій, забезпечення екскурсійної діяльності.