Наукова діяльність

Музейний вісник

Щорічник було засновано в 2001 році з нагоди 10-ї річниці незалежності України та 80-річчя Запорізького обласного краєзнавчого музею. Протягом багатьох років «Музейний вісник» знайомить читачів з окремими проблемами історії, краєзнавства, природознавства, музеєзнавства, поповнення музейних збірок, реставрації і збереження колекцій, історії музейної справи та бібліографії етнологів, археологів, істориків та краєзнавців Запоріжжя, України та навіть зарубіжжя. Тематика робіт охоплює період від доби каменю до новітнього часу. За тринадцять років у щорічнику опубліковано близько 250 статей 115 авторів з України, Росії, Молдови, США і Бразилії.

Авторський склад «Музейного вісника» та географія розширюється з кожним новим випуском, на сторінках якого вміщуються матеріали як відомих дослідників, так і початківців краєзнавців. Серед авторів співробітники Запорізького краєзнавчого музею, музейних закладів області та інших областей держави, Національного заповідника «Хортиця», Запорізького, Дніпропетровського, Харківського національних університетів, Запорізького національного технічного університету, місцевих краєзнавців, істориків, служителів церкви, а також співробітники Інституту археології НАН України, Інституту історії НАН України та ін.

​   Належний науково-теоретичний рівень видання сприяв тому, що у 2007 році «Музейний вісник» внесено до переліку фахових видань ВАК України в галузі історичних наук.

«Музеї Запорізької області». Серія буклетів (2011 – 2013 рр.)

В 2011 р. була започаткована серія буклетів «Музеї Запорізької області», метою якої стало знайомство туристів з унікальними колекціями музеїв області. Сьогодні серія складається з одинадцяти буклетів, присвячених експозиціям Запорізького обласного краєзнавчого музею («Природа Запорізького краю», «Археологія», «Запорізькі землі у XIV – XVIII ст. Доба козацтва», «Запорізький край наприкінці XVIII – в першій половині ХІХ ст. Заселення краю», «Олександрівськ: місто і городяни», «Дніпрогес: підкорення стихії», «Нестор Махно та його час»), «Машина часу» Музею ретро-автомобілів «Фаетон», «Епоха авіації» Музею техніки Богуслаєва, Мелітопольського міського краєзнавчого музею та Приазовського районного краєзнавчого музею.

Попандопуло З. Х. Скифский грунтовый могильник «Скельки» (2011 р.)

У монографії публікуються матеріали багаторічних розкопок одного з найбільших серед скіфських грунтових могильників в Нижньому Подніпров’ї — «Скельки». Розташований він був у Василівському районі Запорізької області, на березі Каховського водосховища. У некрополі виявлені 58 поховань скіфського часу, велика частина з яких здійснена в катакомбах декількох типів. Вперше на подібному могильнику виявлено поховання жінок – «амазонок», що супроводжувалися зброєю.    Предтечею скіфському могильнику служили культові споруди епохи бронзи у вигляді кам’яних кромлехів. Слідом за скіфами, територію некрополя використовували для поховань сармати і пізні кочівники.

«Старе місто». Набір листівок кишенькового формату (2014, 2016)

Новий комплект листівок створений на базі колекції Запорізького обласного краєзнавчого музею. Тут представлені як відомі види м. Олександрівська та його околиць, так і види, що раніше не публікувалися. Серед маловідомих: Канцерівка (вид на Дніпро), Кічкаський міст, вид з дзвіниці собору міста Олександрівська, Лютеранське училище та інші.

Всього до комплекту увійшло 18 листівок різного часу — від початку ХХ століття до 1921 року.

«З привітом з Олександрівська». Набір листівок (2012, 2016)

  У фондах Запорізького обласного краєзнавчого музею зберігається велика колекція поштових карток, які видавалися з кінця XIX в. до сучасності. На них зображені види вулиць і будівель міста Олександрівська і прилеглих до нього територій. Сьогодні така листівка — найцінніший історичний документ, на ній зображений цілий пласт зниклої міської культури кінця XIX – початку XX століття.

    В даному наборі представлені листівки із зображенням тих будівель старого міста, які збереглися в сучасному Запоріжжі.

Карта етнічного складу населення Запорізького краю кінця XVIII – першої половини ХІХ ст. (2016 р.)

Карта етнічного складу населення Запорізького краю кінця XVIII – першої половини ХІХ ст. (2016 р.)

Запоріжжя у другій половині 19 – на початку 20 ст.

Буклет “Відпочивай. Навчайся. Розвивайся» (2018 р.)